Разлика помеѓу преработките на „Мушкатла“

Додадени 29 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
 
 
}}
'''Мушкатла''', кај нас се сретнува најчесто како '''сардела''', но е позната и како '''пеларгони''' и '''белагона''' се имиња за [[растение]]то од [[род (биологија)|род]]от ''Pelargonium''. Родот вклучува околу 200 [[видови]] на [[зелјасто растение|зелјасти растенија]], од кои се некои одгледуваат како домашни украси, а некои се важни во индустриите на [[парфем]]и. Највеќе се распространети во [[Јужна Африка (регион)|јужна Африка]], пособено [[Капска’Ртска флористичка област|Капска’Ртската флористичка област]]. Стручен назив за родот потекнува од [[грчки јазик|грчкиот]] збор πελαργός (пеларгос = штрк), бидејќи формата на [[цвет]]от личи на [[клун]] од оваа [[птица]].
Исклучително е поволна за чување во домашни услови така да се сретнува на сите меридијани и во многу бои и претставува вид на омилено балконско цвеќе.<ref>https://gradina.mk/izbor-na-balkonski-rastenija/2/</ref>