Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Одземени 6 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 37.161.133.6) и ја поврати преработката 3703383 на Ehrlich91)
== Видови придавки ==
 
1. '''[[Квалитет|Квалитативните]]Качествените (квалитативни) придавки''' означуваат својство што се открива во предметот како таков, без поврзување со некој друг предмет.
 
''На пр.: добар, убав, мирен (коњ)''
* како и: свој, своја, свое; свои
 
б) '''Заменски придавки''' со показно и квалитативнокачествено значење
 
* ваков, ваква, вакво; вакви
 
== Степенување на придавки ==
Карактеристично за квалитативнитекачествените придавки е тоа што образуваат форми на [[компарација]]. Со нив се изразува степенот на дадениотдаденото квалитеткачество кога се споредуваат [[два]] или [[повеќе]] предмети.
 
Разликуваме: