Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Избрана статија/2010/39“

Замена на Image:State_Emblem_of_the_Soviet_Union.svg со Image:Coat_of_arms_of_the_Soviet_Union_1.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing name
(svg)
(Замена на Image:State_Emblem_of_the_Soviet_Union.svg со Image:Coat_of_arms_of_the_Soviet_Union_1.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing name)
 
[[Податотека:StateCoat Emblemof arms of the Soviet Union 1.svg|right|200px|Грб на СССР.]]
'''[[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|Сојузот на Советските Социјалистички Републики]]''' ([[руски јазик|руски]]: ''Союз Советских Социалистических Республик'') е поранешна уставна [[социјализам|социјалистичка]] држава која се наоѓала на територијата на [[Евроазија]] и опстојувала во периодот од [[1922]] до [[1991]] година. Земјата е позната и како '''Советски Сојуз'''. Советскиот Сојуз претставувал федерација од 15 автономни републики, а [[Руска СФСР|Руската СФСР]] била главна и доминантна. Руската Советска република често пати во [[Западна Европа]] била нарекувана само како [[Русија]] или ''Советска Русија''.