Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Кандидати за избрана статија/СССР“

Замена на Image:State_Emblem_of_the_Soviet_Union.svg со Image:Coat_of_arms_of_the_Soviet_Union_1.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing name
(svg)
(Замена на Image:State_Emblem_of_the_Soviet_Union.svg со Image:Coat_of_arms_of_the_Soviet_Union_1.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing name)
 
 
===Извадок===
[[Податотека:StateCoat Emblemof arms of the Soviet Union 1.svg|right|200px|Грб на СССР.]]
'''[[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|Сојузот на Советските Социјалистички Републики]]''' ([[руски јазик|руски]]: ''Союз Советских Социалистических Республики'') е поранешна уставна [[социјализам|социјалистичка]] држава која се наоѓала на територијата на [[Евроазија]] и опстојувала во периодот од [[1922]] до [[1991]] година. Земјата е позната и како '''Советски Сојуз'''. Советскиот сојуз претставувал комонвелт од 15 автономни републики, а [[Руска СФСР|Руската СФСРР]] била главна и доминантна. Руската Советска република често пати во [[Западна Европа]] била нарекувана само како [[Русија]] или ''Советска Русија''.