Портрет на девојче: Разлика помеѓу преработките

ситна поправка
с (Kiril Simeonovski ја премести страницата Портрет на девојче (Мартиноски) на Портрет на девојче)
(ситна поправка)
[[Податотека:Никола Мартиноски „Портрет на девојче“.jpg|мини|Портрет на девојче]]
{{Italic title|Портрет на девојче}}
{{Infobox Artwork
[[Податотека:| image_file=Никола Мартиноски „Портрет на девојче“.jpg|мини|Портрет на девојче]]
| image_file=
| backcolor=#FBF5DF
| painting_alignment=right
| image_size=300px
| title=Портрет на девојче
| artist=[[Никола Мартиноски]]
| metric_unit=cm
| imperial_unit=in
| city=Битола
| museum=Музеј[[Народен намузеј - Битола]]
}}
 
'''Портрет на девојче''' – слика од [[Никола Мартиноски]]. Сликата е [[маслено сликарство|масло на платно]], завршена во 1944 година со димензии 60 х 40 см и се наоѓа во Музејот[[Народен намузеј - Битола|Народниот музеј]] во [[Битола]].
 
== Опис ==