Разлика помеѓу преработките на „Гоце Делчев“

Бришење на "Russian_Krnka.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Christian Ferrer поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Wiki
(поврзница)
(Бришење на "Russian_Krnka.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Christian Ferrer поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Wiki)
===Контакти со македонската емиграција и бугарската влада===
{{quote|''Делчев беше уговорил со браќата Иванови бесплатно да зема од нив пушки во вид на подарок. После, двајцата заедно ја продолживме истата работа и примивме околу 4140 пушки без фишеци... Браќата Иванови нè уверуваа дека од нив поклонувале три илјади пушки и дека имале одобрение од владата да дадат уште три илјади.''|'''Ѓорче Петров'''|'''Спомени - коресподенција''' <ref>Ѓорче Петров, Спомени - коресподенција..., 88</ref>}}
[[Податотека:Наум Туфекчиев.jpg|мини|лево|150п|[[Наум Туфекчиев]]]][[Податотека:Russian Krnka.jpg|мини|десно|400п|[[Кримка]]]]
Гоце Делчев ги зачестил контактите со офицерите од 1895 година, односно со учениците во [[Мелничко востание|Мелничкото востание]], кои по расцепот во [[Врховниот македонски комитет]] се нашле надвор од него, а од нив повремено добивал материјална помош за потребите на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]. Тој ги продлабочил и врските со [[Наум Туфекчиев]] од кого продолжил да набавува револвери и бомби. Меѓутоа во тој период бил најблизок со браќата Иванови, познати лиферанти на оружје. Оваа активност на Гоце имала своја позадина.