Разлика помеѓу преработките на „Кнез“

Додадени 469 бајти ,  пред 1 година
(дополнување)
 
==Кнезот како тема во уметноста==
* „[[Кнезот Иван Кнежевиќ (песна)|Кнезот Иван Кнежевиќ]]“ ([[српски]]: ''Кнез Иван Кнежевиһ'') - српска [[Еп|епска]] песна.<ref>„Кнез Иван Кнежевиһ“, во: Војислав Ђурић, ''Антологија српских народних јуначких песама''. Београд: Српска књижевна задруга, 2012, стр. 471-478.</ref>
* „Големата кнегина“ - песна на полскиот поет [[Збигњев Херберт]].<ref>Zbignjev Herbert, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg – Čigoja štampa, стр. 277-278.</ref>