Разлика помеѓу преработките на „Страшо Пинџур“

Одземени 32 бајти ,  пред 7 месеци
→‎Рани години: ситна поправка
(→‎Рани години: ситна поправка)
(→‎Рани години: ситна поправка)
== Биографија ==
=== Рани години ===
Страшо Пинџур е роден како Стархил ПинџурПинџуров во кавадаречкото село [[Струмица]] на [[3 март]] [[1915]] година. По смртта на татко му, кој загинал во почетокот на [[Првата светска војна]], во борбите кај [[Криволак]], мајка му се премажила во [[Неготино]], а грижата за него ја презела баба му Наца. Основното училиште го завршил во [[Ваташа]], а нижа гимназија во [[Кавадарци]]. Потоа, образованието го продолжил во [[Крагуевац]], а во [[Белград]] студирал право. Во Белград се вклучил во револуционерното движење и во [[1934]] година се зачленил во [[КПЈ]].
 
[[Податотека:Страшо Пинџур2.jpg|мини|лево|Страшо Пинџур со студенти, членови на друштвото “Вардар“ 1936 година]]
3.654

уредувања