Разлика помеѓу преработките на „Јужноафриканска Република“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
|common_name = Јужна Африка
|image_flag = Flag of South Africa.svg
|image_coat = CoatRsa coat of arms of South Africa (heraldic).svgpng
|symbol_type = Грб
|image_coat_caption = Грб
 
Земјата е една од ретките во Африка што никогаш не доживеала [[државен удар]] и редовни и демократски избори се одржуваат од [[Избори во Јужна Африка, 1994|1994]], што ја прават [[регионална сила]] и една од најстабилните либерални [[Демократија|демократии]] во Африка. [[Економија на Јужна Африка|Економијата]] на Јужна Африка е најголема и најразвиена на целиот [[африка]]нски континент, со модерна [[инфраструктура]] низ целата земја.
 
== Етимологија ==
 
Анонимен корисник