Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Додадени 319 бајти ,  пред 1 година
===Мајката како тема во музиката===
* „Збогум мајко“ - фолк песна на [[Никола Бадев]].<ref>''Антологија на македонската чалгија / Antology of Macedonian Chalgia'', Македон мјузик, МАКМ 00106, 2006.</ref>
* „Мама, ти си ми во мислите“ (''Mama, You Been On My Mind'') - песна на американскиот [рок-музичар [[Боб Дилан]].<ref>[https://www.discogs.com/Jeff-Buckley-Grace/release/408960 Discogs, Jeff Buckley ‎– Grace (пристапено на 21.4.2020)]</ref>
* „Испрати слика од мама“ (''Send A Picture Of Mother'') - песна на американскиот [[Кантри музика|кантри-музичар]] [[Џони Кеш]] (''Johnny Cash'').<ref>[https://www.discogs.com/Johnny-Cash-At-Folsom-Prison/release/1196597 Discogs, Johnny Cash ‎– At Folsom Prison (пристапено на 21.2.2020)]</ref>
* „Мама е мртва“ (''My Mummy's Dead'') - песна на ''John Lennon & The Plastic Ono Band'' од 1971 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=aiJmThIwnKM&list=OLAK5uy_kbX1qxSoPOt4KT1hG-yEAseivqMi7GgmA&index=11 YouTube, My Mummy's Dead (Remastered 2010) (пристапено на 30.3.2020)]</ref>