Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Додадени 32 бајти ,  пред 12 години
==Монмартр денес==
[[Image:Butte Montmartre 1.jpg|лево|225px|The view from the butte looking towards [[Centre Georges Pompidou]]]]
[[Image:MontmartreBus.jpg|thumb|right|225px|TheМалиот Montmartreвоз "petitна train"Монмартр doingкој itsкружи rounds near theоколу [[Moulin Rougeкабаре]]то [[cabaretМулен Руж]].]]
[[Image:Montmatre bordercropped.jpg|thumb|right|225px|TheСкалите stairs ofна Rue de Mont Cenis.]]
Во ''[[La Bohème (Charles Aznavour song)|La Bohème]]'' (1965), можеби најпознатата песна на францускиот композитор и пејач [[Шарл Азнавур]], сликарот се потсеќа на своите млади денови што ги минал на Монмартр: ''Je ne reconnais plus/Ni les murs, ni les rues/Qui ont vu ma jeunesse/En haut d'un escalier/Je cherche l'atelier/Dont plus rien ne subsiste/Dans son nouveau décor/Montmartre semble triste/Et les lilas sont morts'' ('Повеќе не ги препознавам/Ниту ѕидовите ниту пак улиците/Што младоста ми ја видоа/На врвот на едни скали/Го барам ателјето/Во кое ништо живо не остана/Во својот нов декор/Монмартр се чини тажен/И лилиите се мртви'). Песната е за последните славни денови на Монмартр кога тој бил дом и престојувалиште на едни од најголемите сликарски таленти кои го овековечиле во своите слики.
 
Монмартр е споменик на културата и е заштитен со цел да се зачува неговата оригиналност а истиот постојано ги привлекува љубителите на уметноста кои доаѓаат тука да творат или да се восхитуваат на туѓото ликовно творештво. Или едноставно да го набљудуваат Париз од највисоката негова точка.
 
[[Фуникуларот]] или ''[[Funiculaire de Montmartre]]'', под раководство на [[RATP]], го искачува ридот од јужната страна додека туристичките автобуси циркулираат низ Монмартр олеснувајќи ја прошетката на туристите.
 
Долу кон југозапад се наоѓа [[Пигал]]. Таа област денес, е позната по широката распоространетост на [[секс шоп]]ови и е место на [[проституција]].
Анонимен корисник