Разлика помеѓу преработките на „Глумец“

Додадени 384 бајти ,  пред 1 година
(поврзница)
* „Глумци“ - кус расказ на македонскиот писател [[Митко Маџунков]] од 1984 година.<ref>Митко Маџунков, ''Међа света''. Београд: Просвета, 1984, стр. 109.</ref>
* „Осамениот глумец“ - песна на рускиот поет [[Велимир Хлебников]] од 1921-1922 година.<ref>''Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам)''. Београд: Paidea, 2007, стр. 19-20.</ref>
* „Распаднат глумец“ (''Cracked Actor'') - песна на англискиот [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]] музичар [[Дејвид Боуви]] од 1973 година.<ref>[https://www.discogs.com/David-Bowie-Aladdin-Sane/release/6143410 DISCOGS, David Bowie ‎– Aladdin Sane (пристапено на 18.4.2020)]</ref>
 
== Наводи ==