Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Напредно мобилно уредување
с
| карта = Лешок во Општина Теарце.svg
}}
'''Лешок''' е [[село]] во [[Општина Теарце]], во околината на градот [[Тетово]]. Познато е по [[Лешочки манастир|Лешочкиот манастир]].
 
== Географиja и местоположба ==
Лешок се наоѓа на 560 метри надморска височина во [[Долни Полог]] (Тетовскиоттетовскиот дел на котлината [[Полог]]). Од [[Тетово]], селото Лешок е оддалечено 9 километри во северен правец.
 
== Историja ==