Хоџкинов лимфом: Разлика помеѓу преработките

Додадени 250 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| caption = [[Микрографија]] на која е прикажана Хоџкинов лимфом
| symptoms = [[Треска]], [[ноќно потење]], [[слабеење]], [[лимфаденопатија|зголемени лимфни јазли]] без болка<ref name=NCI2016AdPt/>
| complications =
| onset =
| duration =
| causes =
| risks = [[Епштајн–Бар вирус]], фамилијарна историја, [[ХИВ/СИДА]]<ref name=NCI2016AdPt/><ref name=WCR2014Cp2/>
}}
'''Хоџкинов лимфом''' е тип на хематолошки малигнитет кој потекнува од [[лимфоцит]]ите.