Разлика помеѓу преработките на „Фудбал“

Додадени 17 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Избришав поим "ЕНЦ" којшто официјално не постои во фудбалската терминологија.Зборот "ЕНЦ" т.е. поточно "ЕНАЦ" се користи за терминот "рака",од англиски "hand"(хенд).Веројатно поради незнаење и погрешно интерпретирање,од "хенд" станал "хенц",а од тоа "енц")
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
[[Податотека:Football pitch metric.svg|мини|десно|300п|Фудбалско игралиште.]]
'''Фудбал''' (од{{lang-en|football}}) [[анг.]]или ''football'ногомет''') — игра со топка што ја играат два тима со по 11 играчи. Еден спортски натпревар регуларно трае 90 минунти, односно две полувремиња по 45 минути. Целта на играта е да се уфрли топката во голот на противникот. Победува тимот кој ќе постигне повеќе погодоци.
 
'''Фудбал''' (од [[анг.]] ''football'') — игра со топка што ја играат два тима со по 11 играчи. Еден спортски натпревар регуларно трае 90 минунти, односно две полувремиња по 45 минути. Целта на играта е да се уфрли топката во голот на противникот. Победува тимот кој ќе постигне повеќе погодоци.
Играчите смеат да играат со сите делови на телото освен со раце. Ако топката ја допрат со раце тогаш судијата треба да ја додели на другиот тим. Само голманот може да ја допре топката со раце, но само во пеналтикот (шестнаесетник). Натпреварот е распореден во две полувремиња од кои секое полувреме трае по 45 минути.
Натпреварувачите носат маици (дресови) со бројки на грбот. Ѓоновите на копачките можат да бидат опремени со крампони или да се ребрасти.