Разлика помеѓу преработките на „Сон“

Додадени 428 бајти ,  пред 4 месеци
(→‎Теории за сонот: дополнување)
* „Невин кога сонуваш“ (''Innocent When You Dream (Barroom)'') - песна на американскиот музичар [[Том Вејтс]] (''Tom Waits'') од 1987 година.<ref>[https://www.discogs.com/Tom-Waits-Franks-Wild-Years/master/13929 DISCOGS, Tom Waits ‎– Franks Wild Years (пристапено на 20.7.2019)]</ref>
* „Ги сонувам моите соништа со тебе“ (''Dreaming my dreams with you'') - песна на американската група „[[Каубој џанкис]]“ (''Cowboy Junkies'') од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=LVBzHUO29rg YouTube, Cowboy Junkies - Dreaming My Dreams With You (пристапено на 3.5.2017)]</ref>
* „Секој сон е дом на срцевата болка“ (''In Every Dream Home A Heartache'') - песна на британската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Рокси мјузик]“ (''Roxy Music'') од 1973 година.<ref>[https://www.discogs.com/Roxy-Music-For-Your-Pleasure/release/1048994 Discogs, Roxy Music ‎– For Your Pleasure (пристапено на 12.4.2020)]</ref>
* „Сонот на Пако Де Реналдо“ (''Paco De Renaldos Dream'') - песна на рок-групата „[[Тиндерстикс]]“ (''Tindersticks'') од 1993 година.<ref>[https://www.discogs.com/Tindersticks-Tindersticks/release/389316 DISCOGS, Tindersticks ‎– Tindersticks (пристапено на 19.8.2018)]</ref>
* „Сонувај ме“ (''Sanjaj me'') - албум на српската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Блок аут]]“ (''Block Out'') од 1994 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=7_2LnbB0QTE&list=PLBC99DB3A51547734 YouTube, Block Out - Sanjaj me (пристапено на 30.8.2017)]</ref>