Разлика помеѓу преработките на „Драгица Калдараш“

Додадени 1.045 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Драгица Калдараш“)
 
{{Инфокутија за личност
{{Биографија|име=Драгица|презиме=Калдараш|слика=|ширина_слике=|опис_слике=|пуно_име=|дан_рођења=5.|месец_рођења=фебруар|година_рођења=1958.|место_рођења=[[Вршац]]|држава_рођења=[[ФНРЈ]]|дан_смрти=|месец_смрти=|година_смрти=|место_смрти=|држава_смрти=}}
| име = Драгица Калдараш
| портрет =
| px =
| опис =
| родено-име =
| роден-дата = {{родена на|5|февруари|1958}}
| роден-место = {{родена во|Вршац|Србија}}
| починал-дата = {
| починал-место =
| починал-причина =
| националност = Ромка
| наставка = <!-- ова е наставка за полињата „Роден“ и „Починал“. ако
го нема ова поле, ништо нема да се смени -->
| наставка1 = <!-- ова е наставка само за полето „Роден“ -->
| наставка2 =
| познат =
| занимање =
| сопружник =
| родители =
| деца =
| lbl1 = <!-- Додатно поле 1 -->
| data1 = <!-- Податок за додатното поле 1 -->
| lbl2 =
| data2 =
| lbl3 =
| data3 =
| lbl4 =
| data4 =
| lbl5 =
| data5 =
| lbl-style = <!-- Стил на додатните полиња -->
}}
 
'''Драгица Калдарас''' ([[Вршац]], [[5 февруари]] [[1958|1958 година]]) е ромска поетеса, член на Здружението на писатели на Србија.
 
Поезијата на Драгица Калдараш се карактеризира со ромскиот живот и судбината на Ромите.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://sveske.ba/en/autori/d/dragica-kalderas|title=DRAGICA KALDERAŠ {{!}} Sarajevske Sveske|work=sveske.ba}}</ref> Второто издание на збирката песни „Халеевата комета“ победи на меѓународниот литературен натпревар „Амико Ром“ (Пријатели на Ромите) во Ланчијано, Италија. Првата објавена книга на Драгица Калдараш е преведена во антологијата на ромски писатели ширум светот, издадена во Америка. Таа е еден од основачите на Матица на Ромите во Нови Сад во 1995 година.<ref>{{Наведена книга|title=ЛОКАЛНИ АКЦИОНИ ПЛАН ЗА СОЦИЈАЛНО УКЉУЧИВАЊЕ РОМА И РОМКИЊА У ГРАДУ ВРШЦУ ЗА ПЕРИОД 2019 – 2021. ГОДИНУ|date=2019|publisher=Град Вршац|location=Вршац}}</ref>
 
== Објавени збиркиЗбирки песни ==
 
** E Halejski kometa - Халеева комета (2004)
 
== Наводи ==
{{рефлистнаводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Калдараш, Драгица}}
[[Категорија:Српски Роми]]