Разлика помеѓу преработките на „Јазик (орган)“

Одземен 1 бајт ,  пред 3 месеци
Одбиена последната промена (од 2A02:1206:45CD:550:5149:94DF:FB18:3DF) и ја поврати преработката 3931309 на ГП
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 2A02:1206:45CD:550:5149:94DF:FB18:3DF) и ја поврати преработката 3931309 на ГП)
 
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Јазикот''' ([[Латински јазик|латински]]: ''lingva'') е подвижен [[мускул]]ен [[орган]], на кој разликуваме врв, тело и корен, преку кој е прицврстен за дното на [[Усна празнина|усната (празнина]]. Обложен е со [[слузокожа]], која на горната страна содржи [[Вкусна папила|вкусни папили]].
. Обложен е со [[слузокожа]], која на горната страна содржи [[Вкусна папила|вкусни папили]].
 
[[Вкус]]от, допирот и болката кај јазикот се осетуваат со помош на папилите (соодветни [[рецептор]]и):