Разлика помеѓу преработките на „МРТ 2“

Додадени 354 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
 
Од [[1994]] г. на Вториот канал се емитува програма на немнозинските заедници во [[Република Македонија]]. На него се емитува програма на [[албански јазик]], на [[турски јазик]], како и емисиите на [[српски јазик|српски]], [[ромски јазик|ромски]], [[влашки јазик|влашки]] и [[босански јазик]].
 
Од [[2020]] година на МРТ 2 се емитува програма ислкучиво на [[албански јазик]]. Сите останати програми на малцинските јазици преминуваат на [[МРТ 4]].
 
== Види исто така ==
* [[Македонска радио телевизија]]
* [[МРТ 1]]
* [[МРТ 3]]
* [[МРТ 4]]
* [[МРТ 5]]
* [[МРТ собраниски канал]]
* [[MKTVМРТ SatСат]]
* [[МРТ 2 Сат]]
 
=== Радија ===
* [[Македонско Радио 1]]
* [[Македонско Радио 2]]
* [[Македонско Радио 3]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.mtvmrt.com.mk ОфицијалниотОфицијално вебмрежно сајтместо]
 
{{МРТВ}}
{{македонски медиуми}}
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Македонска радио телевизија]]
108

уредувања