Разлика помеѓу преработките на „Гепард“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
(Одбиена последната промена (од 89.185.219.132) и ја поврати преработката 3362443 на KasparBot)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Некои гепарди имаат ретка [[мутација]] на крзното од поголеми, споени точки. Познати како “кралски гепарди”, некогаш се мислело дека се посебен подвид, но всушност се Африкански гепарди; нивното необично крзно е резултат на единствен рецесивен ген.
[[File:Leopard & cheetah.png|thumb|left|200px|Споредбена илустрација на леопард(лево) и гепард(десно).]]
Шепите на гепардот имаат полу-вовлечливи [[канџи]], кои му нудат поголема контрола во неговите замави со голема брзина. Структурата на [[лигамент]]ите во неговите канџи е иста како и на гругитедругите мачки; единствено му недостига обвивката од кожа и крзно која е присутна во други видови и затоа канџите му се секогаш видливи.
 
Прилагодувања кои му помагаат на гепаргот да трча со голема брзина вклучуваат големи ноздри кои му овозможуваат зголемено примање [[кислород]], и зголемено [[срце]] и [[бели дробови]] кои работат заедно на зголемувањето на циркулацијата на кислородот. За време на обичната потера, респираторната стапка се накачува од 60 до 150 вдишувања во минута. Додека трча, покрај тоа што има добра тракција како резилтат на неговите полу- вовлечливи канџи, гепардот ја користи неговата опашка како кормило – како на пример управувач при наглите завртувања, неопходни за да го надитри својот плен кој често прави такви завртувања за да избега.
Анонимен корисник