Разлика помеѓу преработките на „Тома Давидов“

Додадени 497 бајти ,  пред 7 месеци
дополнување
с
(дополнување)
 
{{цитат | Голем водач, психолог, тој ја разбираше човечката душа, влегуваше во маките на населението и земаше мерки, така што четите да не му се во голема тежина. Беше издал наредба, кога ќе требаше да се престојува во некое село, да не се порачува ништо да се готви за јадење, а четниците да бидат задоволни од она јадење што им донесат селаните. Сам Давидов, кога одеше во некое село, никогаш не дозволуваше да му се постилаа, а спиеше само на својот шинел.<ref>[Http://old.vmro.bg/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=27 Житие од сајтот на ВМРО-БНД]</ref>}}
 
На 15.03.2020 година граѓани од Охрид поставиле спомен-плоча близу Оздолени во чест на годишнината од убиството на Давидов. Плочата била уништена од вандали по две недели.<ref>ОМ: МВР да открие кој ја уништи плочата на војводата Тома Давидов. [https://ohrid1.com/archives/26106 Ohrid1.com. 31/03/2020.]</ref>
 
== Извори ==
3.654

уредувања