Вампирџија (филм): Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
Поправање на печатни грешки: ликот на чиракот на вампирџијата се вика ФИДАН, не ФИДАМ
[проверена преработка][непроверена преработка]
(Одбиена последната промена (од Rastko-mk) и ја поврати преработката 3543935 на Тиверополник)
с (Поправање на печатни грешки: ликот на чиракот на вампирџијата се вика ФИДАН, не ФИДАМ)
 
==Кратка содржина==
Серафим е вампирџија – ловец на вампири, кој талка низ македонските села и за пари ги уништува свампирените мртовци. Чирак му е младиот ФидамФидан, кого Серафим го подучува на опасниот вампирџиски занает, азбуката и уште понесигурниот живот во Македонија. Вампирџијата и неговиот ученик запаѓаат во борба со македонските вампири, со турската власт и со комитите кои ги опкружуваат, како и со авџи-табурите, платените ловци на комити. Прокобата на вампирџискиот занает ја искусува младиот ФидамФидан, кој не знае дали вампирџијата Серафим е божји ангел или слуга на ѓаволот.
 
Сценариото ја развива сематичката теза за талкањето на душата по умирањето како казна за грешните души. Вампирџијата Серафим, метафора на животниот промискуитет, е наемен искупувач на грешните душа, а младиот ФидамФидан е метафора на животна доблест која верува во оправданоста на животот.
 
Со хорор елементи и ироничен хумор се осознава суеверието на македонскиот човек здробен од турското ропство, но се утврдува и неговиот бунт кон духовниот и физичкиот терор, изразен преку традицијата на вампирџистовотовампирџиството и комитаџиството.
 
== Надворешни врски ==
65

уредувања