Разлика помеѓу преработките на „Змеј“

Додадени 235 бајти ,  пред 9 месеци
 
* „Невестата на змејот“ - книга на македонскиот писател [[Влада Урошевиќ]].<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 22.</ref>
* „Ламјата на господинот Когито“ - песна на полскиот поет [[Збигњев Херберт]].<ref>Zbignjev Herbert, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg – Čigoja štampa, стр. 169-172.</ref>
* „Змеј горјанин“ - песна на македонската група „[[Баклава (музичка група)|Баклава]]“ од 2008 година.<ref>Baklava, ''Kalemar'', SJF Records 124, 2008.</ref>
 
== Наводи==