Ники Лауда: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.489 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Нема опис на уредувањето
{{внимание}}
{{викификација}}
{{Infobox F1 driver
[[Податотека:Niki Lauda, Bestanddeelnr 928-0040.jpg|мини|Ники Лауда]]
| name = Ники Лауда
'''Андреас Николас " Ники " Лауда''' (22 фебруари 1949, Виена, Австрија — 20 мај 2019) — поранешен возач, трикратен светски шампион на формула 1. Освен со формула 1 се занимвал и со претприемништво, а бил и пилот.
| Image = Lauda at 1982 Dutch Grand Prix.jpg{{!}}border
| Caption = Лауда на Големата награда на Холандија 1982
| Nationality = {{Flagicon|Austria}} Австриja
| birth_name = Андреас Николаус Лауда
| birth_date = {{Birth date|1949|02|22|df=y}}
| birth_place = [[Виена]], [[Австрија]]
|| death_date = {{Death date and age|2019|05|20|1949|02|22|df=y}}
| death_place = [[Цирих]], [[Швајцарија]]
| Years = 1971–1979, 1982–1985
| Team(s) = Марч Инџинеринг, Бритиш Рејсинг Моторс, Скудерија Ферари, Бребем, Мекларен
| Races = 177 (171 од почеток)
| Championships = 3 ([[Формула 1 сезона 1975|1975]], [[Формула 1 сезона 1977|1977]], [[Формула 1 сезона 1984|1984]])
| Wins = 25
| Podiums = 54
| Poles = 24
| Fastest laps = 24
| Points = 420.5
| First race = Големата награда на Австрија 1971
| First win = Големата награда на Шпанија 1974
| Last win = Големата награда на Холандија 1985
| Last race = Големата награда на Австралија 1985
}}
'''Андреас Николас " Ники "„Ники“ Лауда''' (22 фебруарифевруари 1949, Виена, Австрија — 20 мај 2019, Цирих, Швајцарија) — поранешен возач, трикратен светски шампионпрвак на формула[[Формула 1]]. Освен со формула 1, тој се занимвалзанимавал и со претприемништво, а бил и пилот.
 
Во трките на формула 1 учествувал од 1971 до 1985 година. Освоил три шампионски титули: 1975, 1977 и 1984 година. ПовќеПовeќе шампионски титули од него имаат единствено [[Михаел Шумахер]], Хуан МанеуелМануел Фанчо, [[Себастијан Фетел]], [[Луис Хамилтон]] и Ален[[Алан Прост]].
 
[[Податотека:Niki Lauda, Bestanddeelnr 928-0040.jpg|мини|Ники Лауда како возач на Ферари]]
 
{{Биог-никулец}}