Ники Лауда: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''Андреас Николас " Ники " Лауда''' (22 фебруари 1949, Виена, Австрија — 20 мај 2019) — поранешен возач, трикратен светски шампион на формула 1. Освен со формула 1 се занимвал и со претприемништво, а бил и пилот.
 
Во трките на формула 1 учестбубалучествувал од 1971 до 1985 година. Освоил три шампионски титули:1975, 1977 и 1984 година. Повќе шампионски титули од него имаат единствено Михаел Шумахер, Хуан Манеуел Фанчо, Себастијан Фетел, ЛусиЛуис ХамилтоХамилтон и Ален ПпростПрост.
 
{{Биог-никулец}}
Анонимен корисник