Ага: Разлика помеѓу преработките

Додадени 558 бајти ,  пред 2 години
дополнување
(дополнување)
 
Ага е чест назив и семејно име во [[Пакистан]] и [[Авганистан]].
 
==Агата како тема во уметноста==
* „[[Иво Сенковиќ и агата од Рибник]]“ ([[српски]]: ''Иво Сенковић и ага од Рибника'') - српска народна [[еп]]ска (јуначка) песна.<ref>„Иво Сенковић и ага од Рибника“, во: Војислав Ђурић, ''Антологија српских народних јуначких песама''. Београд: Српска књижевна задруга, 2012, стр. 331-341.</ref>
 
== Наводи ==