Разлика помеѓу преработките на „Протеј“

Додадени 269 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
Морското'''Протеј''' е морското божество Протејкое веројатно иѝ припаѓа на постарата генерација богови и се именува како помошник на [[ Посејдон ]], та, дури и негов син исто како и [[ Нереј ]]. , тојТој е морски старец кој може да ја предвиди иднина таиднината, но истого именува тојсвојот можеоблик за да гоизбегне менуванекому својотда обликму ја открие судбината, иа им одговарал само на оној што ќе успеел да го фати. очигледноОчигледно е колку се блиски описите на Нереј, Протеј и [[ Тритон ]], и затоа доаѓа до мешање на овие божества и нивната природа во митовите.
'''Протеј'''
 
 
{{Грчка митологија}}
Морското божество Протеј веројатно и припаѓа на постарата генерација богови и се именува како помошник на [[ Посејдон ]] та, дури и негов син исто како и [[ Нереј ]] , тој е морски старец кој може да ја предвиди иднина та, исто и тој може да го менува својот облик , и очигледно е колку се блиски описите на Нереј, Протеј и [[ Тритон ]], затоа доаѓа до мешање на овие божества и нивната природа во митовите.
 
{{Мит-никулец}}
 
[[Категорија:Старогрчка митологија]]
 
{{Нормативна контрола}}
5.935

уредувања