Разлика помеѓу преработките на „Норман Борлог“

Додадени 210 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Норман Борлог''' ([[1914]]-[[2009]]) — бил американски агроном и биолог. Во [[1970]] година ја добил [[Нобеловата награда за мир]].
 
Борлог бил челнаистакната личност на [[Зелена револуција|Зелената револуција]] - меѓународна програма за одгледување посеви која многу помогна за зголемување на приносите на [[пченица]] и [[ориз]] од шеесеттите години на 20 век па се до денес. Во последните години Зелената револуција е предмет на критики поради своето потпирање на употребата на хемиски средства во земјоделството, иако таа обезбедила храна во областите во кои порано постоела опасност од умирање од глад.
 
{{САД-био-никулец}}
[[Категорија:Американски агрономи]]
[[Категорија:Американски биолози]]
[[Категорија:Добитници на Нобеловата награда за мир]]
[[Категорија:Членови на Унгарската академија на науките]]
[[Категорија:Членови на Полската академија на науките]]
6.161

уредување