Разлика помеѓу преработките на „Горно Лисиче“

Одземени 129 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Горно Лисиче''' (познато и едноставно како '''Лисиче''' или '''село Лисиче''' (поради што било рурално населено место)) е населба и предградие во [[Општина Аеродром]], во градот [[Скопје]].
 
== Географија и местоположба ==
 
[[Податотека:Gorno Lisice from Usje.JPG|мини|лево|Поглед на Горно Лисиче од ридовите кај село [[Усје]]]]
 
Горно Лисиче е голема населба во рамничарскиот дел на [[Скопско Поле|Скопското поле]] во алувијалната рамнина на реките [[Вардар]] и [[Маркова Река]]. Населбата се наоѓа на 5 километри источно од центарот на [[Скопје]]. Расположено е на десниот брег на реката [[Вардар]] и непосредно до вливот на [[Маркова Река]] во Вардар. Граничи со населените места [[Долно Лисиче]] на исток, [[Пинтија]] на југ, на запад со [[Ново Лисиче]], [[Реонски Центар]] и [[Лисиче (населба во Скопје)|Лисиче]] и на север граничи со реката [[Вардар]]. Низ Горно Лисиче тече [[Усјански Канал|Усјанскиот Канал]], кој потоа се влева во реката Вардар.
 
 
==Етимологија==
Првите пишани извори за Горно Лисиче потекнуваат од почетокот на {{римски|14}} век, односно од 1300 година. За прв пат селото со името Лисиче (но не е сигурно дали тогаш физички претставувало една населба со [[Долно Лисиче]]) се споменува во повелбата на [[Кралство Србија (средновековно)|српскиот крал]] [[Стефан Милутин|Милутин]] (1282-1321), издадена на обновениот манастир „Св. Ѓорѓи“ кај [[Скопје]]. Со оваа повелба српскиот крал му подарува имот на манастирот „Св. Ѓорѓи“. Во оваа повелба се наведува патот кој води во Лисиче, а доаѓал од Скопје.<ref>{{cite book |editor-last=Грујиќ |editor-first=Радослав |title=Три хиландарске повеље, Зборник за историју Јужне Србије и суседних области |page=10 |series=книга 1 |publisher= |location=Скопје |year=1936 |edition= |isbn=|}}</ref>
 
За патот кој водел во Лисиче во своите проучувања напипалнапишал и Миодраг Пурковиќ. Тој во својата опсежна студија за пописот на селата рамките во средновековната држава, објавена во 1940 година, за селото Лисиче го запишал следново:
„Лисиче, во 1300 година се споменува патот кој води во село Лисиче, денес Горно и Долно Лисиче во Скопје“.<ref>{{cite book |editor-last=Пурковиќ |editor-first=Миодраг |title=Попис села у средновековној Србији, Годишњак Скопског Филозофског факултета |page=112 |series=книга 4 |publisher=[[Филозофски факултет - Скопје]] |location=Скопје |year=1940 |edition= |isbn=|}}</ref>
 
== Демографија ==
 
Уште по одамна Горно Лисиче било поголема селска населба во Скопската котлина, но по [[Втора светска војна|Втората светска војна]] и забрзаната индустријализација на непосредната околина (изградбата на фабриките: ОХИС, Хемтекс, Стакларница, Цементарница, ТИПО) започнува огромен бран на доселување на луѓе од цела [[Македонија]]. Поради големиот број на жители, Горно Лисиче е второ населено место по големина надвор од потесното градско подрачје на [[Скопје]], после [[Драчево]].
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 18.233 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
'''Турци'''
 
* Феим (1 к.) доселени се после [[Прва светска војна|Првата светска војна]] од [[Скопје]].<ref name=":0" />
 
Забелешка: Бројот на колена/генерации е до 1958 година односно до издавањето на книгата „Слиб Маркове Реке - антропогеографска проматрања“ на Јован Трифуновски. Бројката на денешните генерации е различна.
 
== Општествени институции ==
 
[[Податотека:Црква „Св. Апостоли Петар и Павле“ - Горно Лисиче DG 20121023 150155.jpg|мини|десно|Црквата „Св. Апостоли Петар и Павле“ во Горно Лисиче]]
 
Во Горно Лисиче работи осумгодишното основно училиште [[ОУ „Гоце Делчев“ - Горно Лисиче]], како и повеќе приватни лекарски амбуланти, угостителски објекти и земјоделски аптеки и продавници.
=== Цркви ===
 
=== Цркви ===
* [[Црква „Св. Апостоли Петар и Павле“ - Горно Лисиче|Црква „Св. Апостоли Петар и Павле“]]
* [[Црква „Св. Ѓорѓи“ - Горно Лисиче|Црква „Св. Ѓорѓи“]] - осветена на 10 март 2013 година;<ref>[http://www.spe.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=686:2013-03-10-21-54-19&catid=36:novosti&Itemid=2 Осветена црквичката „Св. вмч. Георгиј“ во н. Г. Лисиче] Македонска Православна Црква - Скопска епархија. 11 март 2013</ref>
===Парк "Бановина"===
Проектот бил започнат во 2012 година. Хортикултурно и партерно уредување на дел од местото познато како „Бановина“ во Горно Лисиче во близина на ул. Ѓорѓи Капчев, е изграден нов зелен парк со вкупна површина од 6.500 квадратни метри со тревна површина од 2.310 квадратни метри, која е уредена со висока и ниска вегетација. Исто така во паркот е изградена и црква која сѐ уште не е именувана и не се знае кога ќе биде нејзиното осветување.<ref>[http://daily.mk/makedonija/gorno-lisiche-dobi-park-so-povrshina-od-6500-metri-kvadratni Горно Лисиче доби парк со површина од 6.500 метри квадратни] build.mk 12 февруари 2013</ref>
 
===Рајски парк===
Во февруари 2015 година започнала изградба на парк на кејот на реката [[Вардар]].<ref>[http://www.aerodrom.gov.mk/novosti-zhivot.213/items/pochna-izgradba-na-nov-park-pokra-keot-na-vardar.html ПОЧНА ИЗГРАДБА НА НОВ ПАРК ПОКРАЈ КЕЈОТ НА ВАРДАР] aerodrom.gov.mk 11 февруари 2015</ref> Во јули 2016 година, паркот бил пуштен во употреба.<ref>[http://www.aerodrom.gov.mk/vest/1397 ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА НАЈГОЛЕМИОТ ПАРК ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ] aerodrom.gov.mk 28 јули 2016</ref>
 
== Личности ==
*[[Борис Змејковски]] - еден од основачите на [[ВМРО-ДПМНЕ]], пратеник во првиот собраниски состав од 1990 година, учесник на првиот коњички Илинденски марш во 1978, вршител на повеќе општествени дејности и функциигодина
 
== Култура и спорт ==
Фудбалскиот клуб [[ФК Горно Лисиче|Горно Лисиче]] кој моментално се натпреварува во Општинската фудбалска лига - Кисела Вода (4. ранг). Клубот е поранешен учесник во [[Прва македонска фудбалска лига|Првата македонска лига]] во сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014|2013/14]], а е повеќекратен учесник во [[Втора македонска фудбалска лига|Втората македонска фудбалска лига]].
 
* [[Најдо Георгиевски]], поет и наставник по македонски јазик во [[Гетеборг]], [[Шведска]]
 
== Надворешни врски ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Мак-никулец}}
{{рв|Gorno Lisiče}}
 
{{Населби во Скопје}}
5.936

уредувања