Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Додадени 1.218 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
* спортска сала
* РЕ на ЈПКД Комуналец — Струмица
 
==Администрација и политика==
 
=== Изборно место ===
 
Во селото постојат изборните места бр. 1840 и 1841 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]], сместени во основното училиште и месната заедница.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://mojotizbor.mk/arhiva/parlamentarni-izbori-2011/9-uncategorised/194-opisi-na-izbiracki-mesto.html|title=Описи на ИМ|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=21 декември 2019}}</ref>
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на овие изборни места биле запишани вкупно 1.721 гласачи.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://rezultati.sec.mk/mk-MK/1/r/all/56/1572|title=Претседателски избори 2019|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=21 декември 2019}}</ref>
 
== Културни и природни знаменитости ==