Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Додадени 1.194 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
== Општествени институции ==
* Подрачно Основно училиште Даме Груев
 
==Администрација и политика==
 
=== Изборно место ===
 
Во селото постои изборното место бр. 1834 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]], сместени во просториите на основното училиште.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://mojotizbor.mk/arhiva/parlamentarni-izbori-2011/9-uncategorised/194-opisi-na-izbiracki-mesto.html|title=Описи на ИМ|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=29 декември 2019}}</ref>
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 59 гласачи.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://rezultati.sec.mk/mk-MK/1/r/all/56/1613|title=Претседателски избори 2019|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=29 декември 2019}}</ref>
 
== Културни и природни знаменитости ==