Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Одземени 28 бајти ,  пред 1 година
с
== Кариера ==
===Рани години===
На возраст од само 17 години, Перишиќ заработил голема количина на интерес од голем број на клубови, вклучувајќи ги екипите на [[ФК Андерлехт|Андерлехт]], [[ФК ПСВ Ајндховен|ПСВ]], [[ФК Ајакс|Ајакс]], [[ФК Трабзонспор|Трабзонспор]] и [[ФК Хамбургер|Хамбургер]], пред тој на крајот да потпише за францускиот клуб [[ФК Сошо|Сошо]]. Тој се пресели во Франција од екипата на [[Хајдук Сплит]] во која дошол на единаесет-годишна возраст во [[2000]] година. Во Сплит тој бил наречен од страна на некои новинари "новиот [[Аљоша Асановиќ|Асановиќ]]" - по познатиот хрватски играч од средниот ред кој исто така играше во Франција. Од [[2007]] до јануари [[2009]] година, Перишиќ настапуваше за резервниот тим на Сошо, но не добил можност за деби во првиот тим.
 
=== Роселар ===