Разлика помеѓу преработките на „Адам Смит“

Додадени 119 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
[[Податотека:AdamSmith.jpg|мини|десно|200п|Адам Смит]]
 
'''Адам Смит''' ([[Англиски јазик|анг:]] ''Adam Smith''; [[16 јуни]] [[1723]] - [[17 јули]] [[1790]]) — [[Британија|британски]] политички економист и филозоф. Автор е на прочуенатавлијателното дело ''[[Богатството на народите|Богатството на народите: Иследување на неговата природа и причини]]'' ([[1776]]), којакое е еден од првите обиди за разгледување на историското развивање на индустријата и трговијата во [[Европа]]. Овој труд е особено важен за научната дисциплина [[економија]]та како наука и е една од најизвестните прегледи во поткрепа на [[Слободна трговија|слободната трговија]], [[Капитализам|капитализмот]] и [[либерализам|либерализмот]]. Адам Смит е еден од најзначајните претставници на англиската [[класична економија|класична политичка економија]].
 
== Биографија ==
 
На околу 14-годишна возраст се запишал во универзитет. Учeл филозофија најпрвин во [[Глазгов]], потоа на [[Оксфордски универзитет|Оксфордскиот универзитет]] ([[1740]]-[[1746]]). Големо влијание врз кариерата на Адам Смит имаат [[Френсис Хатчесен]] (1694-1746) и [[Дејвид Хјум]] (1711-1776). При враќањето во [[Шкотска]] во текот на [[1751]] бил назначен за раководител на катедрата „Логика“ на [[Глазговски универзитет|Глазговскиот универзитет]]. Во [[1752]] ја добил и катедрата „Морална филозофија“ и така станал приемник на Хатчесен. Лекциите му опфаќале теми од [[етика|етиката]], [[реторика]]та, [[право|правната наука]] и [[политичката економија]].
 
== Дело ==
[[File:Smith - Inquiry into the nature and causes of the wealth of nations, 1922 - 5231847.tif|thumb|''Inquiry into the nature and causes of the wealth of nations'', 1922]]
 
Првата книга на Смит, која му донела известност, е ''Теорија на моралните чувства'' ([[1759]]). Смит оваа книга ја смета за свој основен труд, за кое последните години од неговиот живот ги посветува повторно на овој труд.
 
Во [[1764]] го напуштил Глазговскиот Универзитет и станал педагог на младииотмладиот херцеговец Баклу. Заедно сo младиот благородник тој отишол да учи две години во [[Европа]] ([[1764]]-[[1766]]) односно во [[Франција]], каде Смит се запознал со [[Франсоа Кене]].
 
По враќањето си во родната [[Шкотска]] започнал со работа по ''Богатството на народите: Иследување на неговата природа и причини'' ([[1776]]). (eng: "An Inquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nations").
 
Во [[1778]] година бил назначен за царинар. Умира на 17 јули [[1790]] година во [[Единбург]].
 
6.007

уредувања