Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Лихтенштајн“

Додадени 1.663 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox flag
{{Инфокутија за знаме
| Name =
| Article = [[Лихтенштајн]]
| Image = Flag of Liechtenstein.svg
| Alt =
|Proportion=3:5
| Noborder =
| Design=Знаме со две хоризонтални полиња во сина и црвена боја и со кралската круна во левиот горен агол.
| Nickname =
| Adoption= [[24 јуни]] [[1937]]
| Morenicks =
| Use = 110000
| Symbol =
| Proportion = 3:5
| Adoption = во денешната форма на 30 јуни 1982 година
| Relinquished =
| Design=Знаме со= две хоризонтални полиња во сина и црвена боја и со кралскатакралска круна сместена во левиот горен агол.кантонот
| Designer =
}}
'''Знамето на [[Лихтенштајн]]''' ({{lang-de|Flagge Liechtensteins}}) е составено од две хоризонтални полиња во сина и црвена боја. Вои левиоткралска горенкруна се наоѓа кралската крунасместена во златна[[Вексилолошка боја.терминологија#Делови Боитена доаѓаатзнамето|левиот одгорен симболите што ги користеле кралското семејствоагол]].
 
Боите и симболите на знамето имаат културно, политичко и регионално значење. Сината го претставува небото, додека црвената боја алудира на „вечерните огнови“ кои се палат во куќите низ земјата. Круната го олицетворува „единството на луѓето и нивниот принц“.<ref>{{Наведено списание|last=Smith|first=Whitney|date=|title=Знаме на Лихтенштајн|url=https://global.britannica.com/topic/flag-of-Liechtenstein|journal=[[Енциклопедија Британика|Encyclopædia Britannica]]|volume=|issue=|pages=|doi=|issn=}}</ref> Постои недореченост околу бојата на круната, некои сметаат дека е златна, а други жолта.
Боите на знамето се вметнати во [[1921]] година, а додека круната е вметната во [[1937]] година. Круната подлегнала на одредени модификации во [[1982]] година.
 
== Историја ==
== Историски и други знамиња ==
<gallery caption="Времеплов на знамињата на Кнежевството Лихтенштајн" widths="140px" heights="80px" style="text-align:center">
Flag of Liechtenstein (1719-1852).svg|1719–1852
Flag of Liechtenstein (1852-1921).svg|1852–1921
Flag of Liechtenstein (1921-1937).svg|1921–1937
Flag of Liechtenstein (1937-1982).svg|1937–1982
</gallery>
 
== Владини знамиња ==
<gallery mode=nolines widths="150px" heights="90px">
Standard of the Prince of Liechtenstein.svg|Знаме на Принцот на Лихтенштајн
Flag of Liechtenstein (state).svg|Знаме на Владата на Лихтенштајн
Image:Flag of Liechtenstein (1719-1852).svg|[[Податотека:FIAVold yellow historicalred.svg|23px]]Знаме на Домот Лихтенштајн од 1719 до 1852
</gallery>
 
;Знамиња на општините во Лихтенштајн
<gallery>
Image:Flag of Ruggell Liechtenstein (state)-1.svg|Знаме на владата на Лихтенштајн[[Ругел]]
Image:StandardFlag of the Prince ofSchellenberg Liechtenstein-1.svg|Знаме на Принцот од Лихтенштајн[[Шеленберг]]
Flag of Gamprin Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Гамприн]]
Image:Flag of Liechtenstein (1719-1852).svg|[[Податотека:FIAV historical.svg|23px]]Знаме на Лихтенштајн од 1719 до 1852
Flag of Eschen Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Ешен]]
Image:Flag of Liechtenstein (1852-1921).svg|[[Податотека:FIAV historical.svg|23px]]Знаме на Лихтенштајн од 1852 до 1921
Flag of Mauren Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Маурен]]
Image:Flag of Liechtenstein (1921-1937).svg|[[Податотека:FIAV historical.svg|23px]]Знаме на Лихтенштајн од 1921 до 1937
Flag of Schaan Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Шан (Лихтенштајн)|Шан]]
Image:Flag of Liechtenstein (1719-1852).svg|[[Податотека:FIAV historical.svg|23px]]Знаме на Лихтенштајн од 1719 до 1852
Flag of Planken Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Планкен]]
Flag of Vaduz Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Вадуц]]
Flag of Triesenberg Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Тризенберг]]
Flag of Triesen Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Тризен]]
Flag of Balzers Liechtenstein-1.svg|Знаме на [[Балцерс]]
</gallery>
 
== Поврзано ==
* [[Грб на Лихтенштајн]]
* [[Химна на Лихтенштајн]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{EuropeЕвропа topicпо тема|Знаме на}}
 
[[Категорија:Национални симболи на Лихтенштајн]]