Унгарци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 239 бајти ,  пред 2 години
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
==Унгарците како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Унгарски благородник“ - песна на унгарскиот поет [[Шандор Петефи]].<ref>Šandor Petefi, ''Sloboda i ljubav''. Beograd: Rad, 1969, стр. 21-22.</ref>
* „Унгарка“ ([[српски]]: ''Mađarica'') - песна на српскиот [[Поп-музика|поп]]-пејач [[Здраво Чолиќ]].<ref>Zdravko Čolić, Sarajevo Koševo 2010 / Live, AZ PR Productions.</ref>
 
== Наводи ==