Разлика помеѓу преработките на „Баланци“

Додадени 27 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 62.162.69.172 (разговор), вратено на последната верзија на Kolega2357)
Ознака: Отповикување
== Географиja и местоположба ==
[[File:Баланци 02.jpg|thumb|mini|left|Поглед на дел од селото од влезот во [[Центар Жупа]]]]
Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Баланци лежи на северозападните падини на планината [[Стогово]].
 
== Историja ==
Според податоците од 1873 година, селото имало 28 домаќинства со 42 жители муслимани (Македонци) и 35 христијани (Македонци).<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.176-177.</ref> Според податоците на [[Васил К’нчов]] од 1900 година, селото имало 295 жители Албанци.<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261]</ref>
 
== Демографија ==
5.998

уредувања