Разлика помеѓу преработките на „Баија“

Додадени 24 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Баја на Баија)
 
'''Баија''' ({{lang-pt|Bahia}}) — една од 26-те [[Сојузни држави во Бразил|сојузни држави]] во [[Бразил]]. Се наоѓа во источниот дел на [[држава]]таБразил. [[Главен град]] е [[Салвадор (Бразил)|Салвадор]]. Населението брои 14.175.341 жители, а државата зафаќа површина од {{км2|567.295}}.
 
 
5.935

уредувања