Катманду: Разлика помеѓу преработките

Додадени 316 бајти ,  пред 2 години
дополнување
с ((GR) File renamed: File:KatmanduMarket1920.jpgFile:Kathmandu Market 1920.jpg File renaming criterion #3: To correct obvious errors in file names, including misspelled [[c::en:Noun#Proper nouns and...)
(дополнување)
|footnotes =
}}
'''Катманду''' ({{lang-ne|काठमांडौ}}, {{lang-new|येँ}}) е [[главен град|главен]] и најголем [[метрополис|метрополитенски]] град во [[Непал]]. Градот се наоѓа во Катмандуската Долина, каде во близина се сместени и градовите [[Лалитпур]] и [[Бактапур]]. Градот се наоѓа на околу 1400 mметри [[надморска висина]] и има население од околу 2.000.000 жители.
 
==Катманду како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Пат за Катманду“ (''Put za Katmandu'') - песна на хрватската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Азра]]“.<ref>''Azra'', Komuna, CD 1005.</ref>
 
== Наводи ==