Македонски парламентарни избори (2020): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
== Позадина ==
{{Македонски избори}}
[[Македонски парламентарни избори (2016)|Претходните парламентарни избори]] се одржале во декември 2016 година, на кои најголем број на гласови освила [[ВМРО ДПМНЕ|ВМРО-ДПМНЕ]], предводена од [[Никола Груевски]]. Изборите тогаш исто така биле предвремени поради настанатата [[Политичка криза во Македонија (2015-2017)|политичка криза во Македонија]] која започнала во 2015 година. Груевски не успеал во предвидениот рок од доделениот мандат да ја состави владата. По 171 ден од одржувањето на изборите, поради несогласување на претседателот [[Ѓорге Иванов|Ѓорѓе Иванов]], дури на 31 мај 2017 година била формирана [[Влада на Македонија од 2017|новата македонска Влада]], во која за премиер бил избран [[Зоран Заев]], лидер на [[СДСМ]].
 
Меѓу главните залагања на владата на Зоран Заев било членството на земјата во меѓународните политички и безбедносни организации [[Европска Унија|ЕУ]] и [[НАТО]]. Како услов за влезот на Македонија во истите, во 2018 година бил постигнат [[Преспанскиот договор]] со [[Грција]] за решавање на [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спорот за името Македонија]], согласно кој, меѓу другото, Македонија го променила своето државно име во Република Северна Македонија. Протоколот за членството во НАТО бил потпишан од Алијансата на 6 февруари 2019 година, проследен со процес на ратификација од сите земји-членки.<ref>{{Наведени вести|url=https://telma.com.mk/nato-go-potpisha-protokol-za-chlenstvo-na-makedonija/?__cf_chl_jschl_tk__=8d0bd829d748db58c03c1206d487007a34744255-1584387097-0-AQoMb9baoQ_NN1H_r4Qx9VAqDN52p_DhnZTVFmPS-ewcTFzWioHhL7O2F-FIFnT2WKcPFIP3LWE-fQ0jf5iLxkOMeS9K-4BIk-uoGcBC5GP91fwypZaIoI8FMelwt_RgHFSKQ6dDeOAo5nTKTUjDwxWppuSfQe2fKWFvr1caLlVfhcvNQLMhqoGzf80x969Ou3jl64jDWqSirCl8CgJrgTj9EQA_APrr9wEzskKkhk-YwCVYObJkq4KynI9vGHHrRDjm2tWPwohaSnJoi14GbPkaymSot8ySZZzZX6OLgntxkSzRY4RKzV9mjYumSwODR4jQNkRynucmhB8zy699u2SsobPnvkjAhz1Ao5TnPKAC|title=НАТО го потпиша Протокол за членство на Македонија|last=|first=|date=6 февруари 2019|work=Телма|access-date=16 март 2020|archive-url=|archive-date=|dead-url=}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Парламентарни избори во Македонија|2020]]