Разлика помеѓу преработките на „Ешли Јанг“

Додадени 506 бајти ,  пред 11 месец
с
нема опис на уредувањето
с
| cityofbirth = {{роден во |Стивениџ|}}
| countryofbirth = [[Англија]]
| nationality = {{flagiconflagsport|АнглијаENG}} [[Англија]]
| currentclub = {{Fb team Inter}}
| clubnumber = 1815
| position = [[Среден ред (фудбал)|крило]], [[Одбрана (фудбал)|бек]]
| youthyears1 = | youthclubs1 = {{Fb team Watford}}
| years1 = 2003-2007 | caps1 = 98 | goals1 = 19 | clubs1 = {{Fb team Watford}}
| years2 = 2007-2011 | caps2 = 157 | goals2 = 30 | clubs2 = {{Fb team Aston Villa}}
| years3 = 2011-2020 | caps3 = 192 | goals3 = 15 | clubs3 = {{Fb team Manchester United}}
| years4 = 2020- | caps4 = 5 | goals4 = 1 | clubs4 = {{Fb team Inter}}
| nationalyears1 = 2007- | nationalcaps1 = 39 | nationalgoals1 = 7 | nationalteam1 = {{flagiconflagsport|АнглијаENG}} [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англија]]
| pcupdate = 15 фебруари 2012
| ntupdate = 15 фебруари 2012
'''Ешли Сајмон Јанг''' или ([[англиски јазик|англиски]]: ''Ashley Simon Young'', роден на 9 јули, 1985) е [[Англија|англиски]] [[фудбалер]], играч од [[Одбрана (фудбал)|одбраната]] или од [[Среден ред (фудбал)|средниот ред]] на [[ФК Интер|Интер]] и на [[Фудбалска репрезентација на Англија|англиската репрезентација]].
 
Роден и израснат во [[Хертфордшаир]], Јанг ја започнал својата кариера во {{Fb team (N) Watford}}, за кого го направил својот прв сениорски настап во 2003 година под раководството на [[Реј Луингтон]]. Тој станал стандарден првотимец во сезоната 2004-2005, и бил еден од клучните играчи на Вотфорд во нивна промоција во сезоната 2005-2006. Јанг продолжил да игра добро за Вотфорд и во [[Премиер лига на Англија 2006-2007|Премиер лига]]та, а во јануари 2007 година тој направил трансфер во {{Fb team (N) Aston Villa}} за сума од 8.000.000 фунти, што подоцна поради одредени додатоци се издигнал на 9.650.000 фунти. Тој брзо го пронашол своето место во стартната постава на екипата од [[Вила Парк]], и со својте добри перформанси за Вила дури заработил место во англиската репрезентација. На 23 јуни 2011 година, Јанг потпишал за Манчестер{{Fb Јунајтедteam (N) Manchester United}} за непознат надоместок. Тој освоил пет трофеи со Јунајтед, вклучувајќи [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]] во [[Премиер лига на Англија 2012-2013|сезоната 2012-2013]], [[ФА Куп]]от во сезоната [[ФА Куп 2015–2016|2015-2016]] и [[УЕФА Лига Европа|Лига Европа]] во [[УЕФА Лига Европа 2016–2017|2016-2017]]. Во јануари 2020, Јанг потпишал за Интер.
 
Од 2007 досега Јанг запишал 39 натпревари за репрезентацијата на ''Гордиот Албион'' и постигнал 7 гола. Тој ја претставувал својата репрезентација на [[Европско првенство во фудбал 2012|Европското првенство 2012]]. Исто така, во мај 2018 тој бил избран од селекторот [[Гарет Саутгејт]] меѓу 23-цата фудбалери на Англија кој се нашле на списокот за [[Светско првенство во фудбал 2018|Светското првенство 2018]] во [[Русија]], на кое Англија го освоила четвртото место.