Фридрих I (Свето Римско Царство): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Кралска личност|||||name=Фридрих Барбароса|image=Friedrich I. Barbarossa.jpg|caption=Златна биста на Фридрих I, кое било дадено на неговиот кум Ото од Капенберг во 1171 г.|succession=[Свети Римски Цар]|reign=од 2 јануари 1155 г. до 10 јуни 1190 г.|coronation=18 јуни 1155 г., [[Рим]]|predecessor=[[Лотер III, Свети Римски Цар|Лотер III]]|successor=[[ХенриХајнрих VI, Свети(Свето РимскиРимско ЦарЦарство)|ХенриХајнрих VI]]|spouse={{Plainlist}}
* [[Аделхид од Вохбург]]
*<nowiki> [Беатриче I, грофица на Бургундија]]</nowiki>
Фридрих е роден во 1122 година. Во 1147 тој станал војвода на јужниот германски регион [[Швабија]], и набргу потоа своето прво патување му било на Исток, а бил придружан од неговиот чичко, германскиот крал Конрад III, во [[Втора крстоносна војна|Втората крстоносна војна]]. Експедицијата испаднала да биде катастрофа, <ref>{{Harvp|Comyn|1851}}</ref> но Фридрих се истакнал и со тоа ја добил целосната доверба на кралот. Кога Конрад умрел во февруари 1152 година, само Фридрих и принцот-бискуп на Бамберг биле на смртната постела. И двајцата тврдеа потоа дека Конрад, со целосна свест, му ги предал кралските ознаки на Фридрих и укажал дека тој, наместо својот шестгодишен син на Конрад, идниот Фридрих IV, војводата од Швабија, ќе го наследил како крал. <ref name="Comyn, pg. 200">{{Harvp|Comyn|1851}}</ref> Фридрих ја барал круната и во [[Франкфурт на Мајна|Франкфурт]] на 4 март 1152 година, кралските [[Курфирст|кнежевни избирачи го]] означиле како следниот германски крал. <ref name="Comyn, pg. 200" /> Тој бил крунисан за [[Крал на Римјаните|Кралот на Римјаните]] во [[Ахен]] неколку дена подоцна, на 9 март 1152 година. <ref>{{Harvp|Le Goff|2000}}</ref> Таткото на Фридрих бил од семејството Хоенштауфен, а неговата мајка била од семејството Вилф, двете најмоќни семејства во Германија.
[[Податотека:StrasbourgCath_BasCoteN_08.JPG|мини| Витражи од 13 век од Фридрих I, Стразбуршка катедрала ]]
Владеењето на [[ХенриХајнрих IV, (Свето Римско Царство)|Хајнрих IV]] и Хајнрих V го оставил статусот на германската империја во неред, нејзината моќ се намалуваше под тежината на [[Борба за инвеститура|Контроверзноста]] на [[Борба за инвеститура|инвестициите]]. Околу 25 г. по смртта на Хајнрих V во 1125 година, германската монархија најглавно била номинална титула без вистинита моќ. <ref>{{Harvp|Bryce|1913}}</ref> Царот бил избран од принцовите, не добил никакви ресурси надвор од оние од неговото сопствено војводство, и тој бил спречен да остварува било каков вистински авторитет или да води во царството. Кралската титула понатаму била пренесена од едно семејство до друго за да се спречи развојот на било кој династички интерес во германската круна. Кога Фридрих I од Хохенштауфен бил избран за цар во 1152 г., кралската моќ била во лоша состојба повеќе од дваесет и пет години, а во значителен степен повеќе од осумдесет години.
 
== Наводи ==