Фридрих I (Свето Римско Царство): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
* Cathedral of [[Tyre, Lebanon]]
* [[Tarsus, Mersin]]
{{Endplainlist}}|religion=[[Римо-католицизам]]}} '''ФредерикФридрих I''' (од 1122 г. до 10 јуни 1190 г.), исто така познат како '''ФредерикФридрих Барбароса''' бил Светиот римски цар од 2 јануари 1155 г. до неговата смрт. Тој бил избран за [[Крал на Римјаните|крал на Германија]] во [[Франкфурт на Мајна|Франкфурт]] на 4 март 1152 г. а бил крунисан во [[Ахен]] на 9 март 1152 година. Тој бил крунисан за крал на Италија на 24 април 1155 г. во Павија а како цар на [[Папа Адријан IV|папата Адријан IV]] на 18 јуни 1155 г. во [[Рим]]. Подоцна бил формално крунисан како крал на Бургундија, во [[Арл]] на 30 јуни 1178 година.
 
Пред да бил избран за цар, ФредерикФридрих бил наследник на титулата Војвода на Швабија (од 1147 г. до 1152 г., како Фридрих III). Тој бил син на војводата ФредерикФридрих II од династијата HohenstaufenХоенштуфенци и на ЏудитЈудита, ќерка на ХенриХајнрих IX, војводата од Баварија, од ривалскиот Дом на Велф. ФредерикФридрих, според тоа, потекнува од двете водечки семејства во Германија, што го прави прифатлив избор како владетел на Светото римско царство.
 
Историчарите го сметаат за еден од најголемите средновековни императори на Светото римско царство. Тој имал особини кои го направиле да изгледа речиси надчовечки за неговите современици како неговата долговечност, неговата амбиција, неговите извонредни вештини во организацијата и неговата политичка перцептивност. Неговиот придонес кон централно-европското општество и култура вклучува повторно воспоставување на ''Корпус Јурис Цивилис'', односно владеењето на правото на Рим, кое поставило рамнотежа на папската моќ што доминирало во германските држави по завршувањето на [[Борба за инвеститура|контроверзноста]] на [[Борба за инвеститура|инвестициите]].
 
=== Рани години ===
ФредерикФридрих е роден во 1122 година. Во 1147 тој станал војвода на јужниот германски регион [[Швабија]], и набргу потоа своето прво патување му било на Исток, а бил придружан од неговиот чичко, германскиот крал Конрад III, во [[Втора крстоносна војна|Втората крстоносна војна]]. Експедицијата испаднала да биде катастрофа, <ref>{{Harvp|Comyn|1851}}</ref> но ФредерикФридрих се истакнал и со тоа ја добил целосната доверба на кралот. Кога Конрад умрел во февруари 1152 година, само ФредерикФридрих и принцот-бискуп на Бамберг биле на смртната постела. И двајцата тврдеа потоа дека Конрад, со целосна свест, му ги предал кралските ознаки на ФредерикФридрих и укажал дека тој, наместо својот шестгодишен син на Конрад, идниот ФредерикФридрих IV, војводата од Швабија, ќе го наследил како крал. <ref name="Comyn, pg. 200">{{Harvp|Comyn|1851}}</ref> ФредерикФридрих ја барал круната и во [[Франкфурт на Мајна|Франкфурт]] на 4 март 1152 година, кралските [[Курфирст|кнежевни избирачи го]] означиле како следниот германски крал. <ref name="Comyn, pg. 200" /> Тој бил крунисан за [[Крал на Римјаните|Кралот на Римјаните]] во [[Ахен]] неколку дена подоцна, на 9 март 1152 година. <ref>{{Harvp|Le Goff|2000}}</ref> Таткото на ФредерикФридрих бил од семејството Хоенштауфен, а неговата мајка била од семејството Вилф, двете најмоќни семејства во Германија.
[[Податотека:StrasbourgCath_BasCoteN_08.JPG|мини| Витражи од 13 век од ФредерикФридрих I, Стразбуршка катедрала ]]
Владеењето на [[Хенри IV, Свето Римско Царство|ХенриХајнрих IV]] и ХенриХајнрих V го оставил статусот на германската империја во неред, нејзината моќ се намалуваше под тежината на [[Борба за инвеститура|Контроверзноста]] на [[Борба за инвеститура|инвестициите]]. Околу 25 г. по смртта на ХенриХајнрих V во 1125 година, германската монархија најглавно била номинална титула без вистинита моќ. <ref>{{Harvp|Bryce|1913}}</ref> Царот бил избран од принцовите, не добил никакви ресурси надвор од оние од неговото сопствено војводство, и тој бил спречен да остварува било каков вистински авторитет или да води во царството. Кралската титула понатаму била пренесена од едно семејство до друго за да се спречи развојот на било кој династички интерес во германската круна. Кога ФредерикФридрих I од Хохенштауфен бил избран за цар во 1152 г., кралската моќ била во лоша состојба повеќе од дваесет и пет години, а во значителен степен повеќе од осумдесет години.
 
== Наводи ==