Разлика помеѓу преработките на „Меморија“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
'''Меморија''' - дел од [[мозок]]от кој ги забележува и чува [[Информација|информациите]] и ги употребува кога е потребно. Меморијата е од животно значење за искуството, зашто таа претставува чување на информациите со текот на времето, со цел да се влијае врз некоја идна акција.<ref>{{cite book|author=Lauralee Sherwood|title=Human Physiology: From Cells to Systems|url=https://books.google.com/books?id=_i5BBAAAQBAJ&pg=PT189|date=1 January 2015|publisher=Cengage Learning|isbn=978-1-305-44551-2|pages=157–162}}</ref>
 
==Меморијата како тема во уметноста и во популарната култура==