Разлика помеѓу преработките на „Рудни Планини“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
}}
 
'''Рудните Планини''' ({{lang-de|Erzgebirge}}, {{lang-cz|Krušné hory}}) — [[планина|планини]] во [[Средна Европа]] кокои ијаја образуваат природната граница помеѓу покраината [[Саксонија]] во Германија и областа [[Чешка (историска област)|Чешка]] во [[Чешка Република|Чешката Република]] веќе многу векови. Денес, границата помеѓу [[Германија]] и [[Чешка]] води малку посеверно од главниот срт на [[планински масив|планинскиот масив]]. Највисоки врвови се [[Клиновец]] (германски: ''Кајлберг''), кој се издига на 1.244 метри [[надморска височина]] и Фихтелберг на 1.215 метри.
 
Областа одиграла важна улога во поставувањето на раната модерна трансформација на [[рударство]]то и [[металургија]]та од [[занает]]чиство до голема [[индустрија]], процес кој му претходел и ја овозможил подоцнежната [[индустриска револуција]].
 
== Извори ==
 
* Harald Häckel, Joachim Kunze: ''Unser schönes Erzgebirge.'' 4th edition, Häckel 2001, ISBN 3-9803680-0-9
* Peter Rölke (Hrsg.): ''Wander- & Naturführer Osterzgebirge'', Berg- & Naturverlag Rölke, Dresden 2007, ISBN 978-3-934514-20-1
5.936

уредувања