Разлика помеѓу преработките на „Аугсбург“

Додадени 23 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
(Image added)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[ПодатотекаFile:Augsburg wappen-Perlachturm-Rathaus-04-gje.gifjpg|thumb|AugsburgАугсбург]]
[[FileПодатотека:Augsburg-Perlachturm-Rathaus-04-gje wappen.jpggif|thumb|upright=1.4|left|Грбот на Аугсбург]]
'''Аугсбург''' е [[град]] во [[Германија|германската]] [[Сојузни покраини во Германија|сојузна држава]] [[Баварија]]. Тој е седиште на [[Швабија|швапскиот]] административен регион и е лоциран на спојот на реките [[Вертах]] и [[Лех (река)|Лех]]. Има 276.193 жители според [[попис]]от од [[2004]] г.
[[Баварија]]. Тој е седиште на [[Швабија|швапскиот]] административен регион и е лоциран на спојот на реките [[Вертах]] и [[Лех (река)|Лех]]. Има 276,193 жители според [[попис]]от од [[2004]] г.
 
== Познати личности ==
5.936

уредувања