Цитадела: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Создадено преведувајќи ја страницата „Citadella
 
Нема опис на уредувањето
Ред 8:
Всушност изградена од унгарски принудени работници, таа била завршена во 1854 година. Во јуни 1854 година австриските војници се населиле во тврдината. По австро-унгарскиот компромис од 1867 година и основањето [[Австро-Унгарија|Австрија-Унгарија]], Унгарците барале уништување на Цитаделата, но гарнизонските војници заминале дури во 1897 година, кога главната порта била симболично оштетена. Не било касно до крајот на 1899 година, кога градот ја презеде Цитаделата. Неколку месеци подоцна, во 1900 година, ѕидовите биле срушени.
 
Во [[Унгарска револуција (1956)|унгарската револуција од 1956 година]], советските војници ја окупираа Цитадела и ја нападнаа во градот за време на нападот што ја собори унгарската влада во [[Имре Наѓ|НагиНаѓ]] .
[[Податотека:BudapestDSCN3929.JPG|лево|мини| Оружјето до Цитадела ]]
До ѕидот од страната на реката Дунав, Цитадела, има отворен приказ на мала колекција на оружје на [[Црвена армија|Црвената армија]], поголем дел од [[Втора светска војна|Втората светска војна]] . Парчињата се следниве:
50

уредувања