Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Додадени 364 бајти ,  пред 1 година
→‎Белешки: дополнување
с
(→‎Белешки: дополнување)
 
Бос никогаш не ја запишувал годината на делата. Но, иако необично за тоа време, редовно се потпишувал. Постојат многу потпишани дела за кои некогаш се сметало дека се негови, но утврдено е дека денес постојат само 25 слики што со сигурност се негови. Во доцниот XVI век, шпанскиот крал [[Филип II (Шпанија)|Филип II]] набавил голем број негови дела, меѓу кои и оние порачани од Шпанци што живееле во Хертогенбос. Како резултат на ова, денес музејот [[Прадо]] во [[Мадрид]] е сопственик на делата „Градина на земските наслади“, кружната таблена слика „[[Седумте смртни грева и Четирите последни нешта]]“, триптихот „[[Кола сено (Бос)|Кола сено]]“ и „[[Вадење на каменот на лудилото]]“.
 
==Значење и влијание==
Во 1955 година, полскиот поет [[Тадеуш Ружевич]] ја напишал песната „Блудниот син“, инспирирана од слика на Јероним Бос.<ref>Tadeuš Ruževič, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg / Čigoja štampa, 2013, стр. 10-14.</ref>
 
== Белешки ==