Герард Меркатор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 207 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== Биографија и работа ==
 
Герард Меркатор е роден како '''Герт Кремер''' или '''Жерард де Кремер''' во фламанскиот град Рупелмонд. Неговото презиме ''Меркатор'' по коешто е познат, всушност е [[латинизација]] на неговото родно презиме што значи [[трговец]]. Се школувал во [[Ден Бош]] кај познатиот холандски [[хуманист]] [[Макропедиус]] на [[ЛевенЛевенски универзитет|Левен универзитетот]]. Пред да се прослави како картограф Меркатор примал единствен приход работејќина Меркатор била работата како [[занаетчија]] со математички инструменти. Потоа тој се преселил во [[Левен]] каде што започнал да работи со [[Жема Фрисиј]] и [[Гаспар Мирика]]. Со нив работел од [[1535]] до [[1536]] на изработка на [[глобус]]. Во проектот тој немал улога на картограф, но сепак успеал да се наметне со своите способности. Во [[1537]] година тој нацртал географска карта на [[Палестина]], а потоа во [[1538]] на светот, а во [[1540]] и географска карта на [[Фландрија]]. За време на овој негов труд тој проучувал и една италјанска скрипта во која се содржани некои техники на копирање и цртање на географски карти.
 
[[Податотека: MercatormapFullEurope16thcentury.jpg|thumb|left|300px|Географска карта на [[Европа]] изработена од Меркатор]]
Тој прв го употребил зборот [[атлас]] како збир на повеќе географски карти со што го охрабрил [[Абрахам Ортелиј]] да го изработи првиот атлас во [[1570]]. Во [[1578]] година Меркатор изработил и сопствен атлас којшто го изменил и дополнил во наредните години. Во [[1585]] година тој во атласот ги додал географските карти на [[Франција]], [[Германија]] и Холандија, а во [[1588]] додал и географска карта на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]]. Во [[1595]] по неговата смрт биле издадени уште неколку карти од неговиот син [[Румолд Меркатор]].
 
Меркатор исто така изработувал и глобуси[[глобус]]и. Во тоа време изработката на глобуси била во подем, а глобусите главно се изработувале од [[дрво]] со коешто се формирало [[форма]] на [[топка (геометрија)|топка]]. Меркатор при изработката на глобуси над дрвото лепел [[географски карти]] коишто ги сечел во средината со што бил обележан [[екватор]]от. Тој ги сечел местата на географските карти со коишто биле обележани половите и така ги лепел на дрвото. При оваа изработка Меркатор користел и водени бои ([[акварел]]). Денес се сочувани 22 глобуси изработени од Герард Меркатор.
 
Меркатор починал во [[Дујсбург]] како благороден човек. Тој бил погребан во катедралата Сан Салваторе. Некои од неговите дела може да се видат во Дујсбург, а поголемиот дел се наоѓаат во [[музеј|музејот]] „Св. Никола“ во [[Белгија]].
 
== Види исто така ==
* [[Картографска проекција]]
 
== Надворешни врски ==
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Меркатор, Герард}}
[[Категорија:Фламанци]]
[[Категорија:Познати картографи]]
[[Категорија:Историја на картографијата]]
6.653

уредувања