Разлика помеѓу преработките на „Калиште“

Додадени 2.347 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од Pollogian) и ја поврати преработката 3794108 на Ehrlich91)
 
=== Родови: ===
Калиште е албанско село.
Како еден од најстарите албански родови во селото се среќава родот ''Реч'' (28 куќи). Потекнуваат од селото Реч, коешто се наоѓа на левата страна на реката [[Црн Дрим|Црни Дрим]] во северна [[Албанија]], а во Македонија дошле кон средината на XIX век.<ref>Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 год., 11 стр.</ref>
 
Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:
 
Доселеници
 
* ''Меметолар или Скавица (25 к.)'' доселени се од селото [[Скавица]] во [[Љума]], северна [[Албанија]]. Овде се доселиле преку превојот [[Враца превој|Враца]] на [[Шар Планина]]. Ја знаат следната генеологија Шефик (жив на 65 год. во 1947 година) Али-Емрула-Јакуп-Ајваз-Алија, кој се доселил. Имаат иселеници во [[Гостивар]] (едно семејство), [[Врапчиште]] и [[Сенокос (Гостиварско)|Сенокос]].
* ''Монолар или Дреч (26 к.)'' доселени се од некое село во [[Албанија]]. Според П. Јовановиќ, доселени се од некое село на планината [[Кораб]]. Имаат иселеници во [[Тетово]] (едно семејство) и во [[Турција]] (едно семејство).
* ''Фератолар или Хасњан (23 к.)'' доселени се од [[Хаса]] во северна [[Албанија]] (некои кажуваат од [[Бицаја]] во [[Љума]]). Постои и трето предание според кое се доселени од областа [[Матија (округ)|Матија]]. Имаат иселеници во [[Пожаране]], [[Пирок]], [[Сенокос (Гостиварско)|Сенокос]] и [[Турција]] (три семејства).
* ''Реч (28 к.)'' доселени се од истоименото село во [[Калиса]] во северна [[Албанија]]. Имаат иселеници во [[Турција]] (едно семејство).
* ''Ѓани (1 к.)'' доселени се од селото [[Штировица]] во [[Горна Река]]. Подалечно потекло од северна [[Албанија]].
* ''Исмаиловци (1 к.)'' доселени се од селото [[Пожаране]]. Таму припаѓале на истоимениот род. Имаат православни Македонци за роднини (''Шутевци'').<ref>{{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ|year=|isbn=|location=|pages=}}</ref>
 
== Општествени институции ==
 
== Иселеништво ==
Од Албанците покрај наведените иселеници во Тетово, Гостивар, Турција и некои полошки села. Иселени се и Таироски во селото Новак. Калишт во селото Сенокос. Калиш во селото Радуша.
 
== Наводи ==
2.657

уредувања