Разлика помеѓу преработките на „Кирил Пејчиновиќ“

Додадени 94 бајти ,  пред 10 месеци
с
Отповикани уредувањата на 92.53.44.91 (разговор), враќајќи на последната преработка на Ehrlich91
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отповикани уредувањата на 92.53.44.91 (разговор), враќајќи на последната преработка на Ehrlich91)
Ознака: Отповикување
== Епитафот на Пејчиновиќ ==
 
во [[1835]], Пејчиновиќ за себе составил надгробен натпис ([[епитаф]]) во облик на [[Поезија|стихотворба]]. Ова е најраниот познат авторски пример на пишување стихови на народен говор во развитокот на [[МакМакедонски јазик|македонскиот јазик]]. Епитафот гласи:
 
{| width=50% align=center
|